KSOW
Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego

Zapraszamy na Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego

Fot. Archiwum UMWP

X edycja Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski, odbędzie się 12 czerwca 2016 r. W Gdańsku-Oliwie, na terenach przylegających do oliwskiej katedry, na miłośników regionalnych przysmaków czekać będą stoiska z tradycyjnie produkowaną żywnością wysokiej jakości.

W uliczce Biskupa Edmunda Nowickiego prowadzącej z parku oliwskiego do katedry staną stoiska lokalnych wytwórców, stowarzyszeń, spółdzielni i kół gospodyń wiejskich. Będzie można poznać smaki związane z regionem, żywność wytwarzaną wyłącznie w województwie pomorskim, według wieloletnich, tradycyjnych metod i receptur.

Nie zabraknie słodkich smakołyków: rogalików z wiśniamisznëki z glancã  czy pùlwerkùcha, co w tłumaczeniu z języka kaszubskiego oznacza lukrowaną drożdżówkę i ciasto proszkowe. Rolnicy z Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla przywiozą również inne wyroby: pierogichlebtwaróg czy smalec.

Jarmark to także okazja do poznania leczniczych właściwości darów pomorskich pól i łąk. Na stoiskach będzie można kupić: syrop z mniszka lekarskiego, syrop z pędów sosny, żurawinę ucieraną na surowo czy sok z kwiatu czarnego bzu. Do wyboru będzie też wiele rodzajów miodu prosto z pomorskich barci. Swoją obecność zapowiadają także producenci zrzeszeni w Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego poprzedzi msza święta w intencji wszystkich ludzi zajmujących się rolnictwem i produkcją żywności. Nabożeństwo zacznie się o godz. 10.00.

Święto to znakomita okazja do spróbowania specjałów z listy produktów tradycyjnych, prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której wytwórcy z Pomorskiego zarejestrowali aż 174 wyroby spożywcze. Daje to naszemu regionowi drugie miejsce w Polsce, na równi z Małopolską.

Odwiedzający Święto Produktu Tradycyjnego będą mogli również zapoznać się z rękodziełem naszego regionu, które artyści prezentować będą podczas Letniego Jarmarku Etnograficznego. Jarmark odbywa się od 28 maja do 11 września. Organizatorem jest Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Logotypy

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich pod numerem telefonu
58 32 68 650 lub adresem e-mail dprow@pomorskie.eu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-810 Gdańsk