KSOW

Zapraszamy na XI Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego!

Monika  Kopiecka
Monika Kopiecka
8 lat temu
Wydarzenie Tradycyjne Produkty Regionalne

11 czerwca (niedziela) odbędzie się XI edycja Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W Gdańsku – Oliwie na terenach przylegających do Katedry Oliwskiej, na odwiedzających czekać będzie 20 stoisk z tradycyjnie produkowaną żywnością.

W godz. 9.00-17.00 wytwórcy lokalnych produktów żywności wysokiej jakości zaprezentują bogactwo kulinarne naszego regionu.

XI Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego  współfinansowane jest  ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i stanowi realizację Planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich dla Województwa Pomorskiego na lata 2016-2017.

W uliczce Biskupa Edmunda Nowickiego prowadzącej z parku do katedry staną stoiska lokalnych wytwórców, stowarzyszeń, spółdzielni i kół gospodyń wiejskich. Będzie można poznać smaki ściśle związane z regionem, wytwarzane wyłącznie w województwie pomorskim według wieloletnich, tradycyjnych metod i receptur. Święto to znakomita okazja do spróbowania specjałów z Listy Produktów Tradycyjnych, prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której wytwórcy z Pomorskiego zarejestrowali aż 175 produktów. Daje to naszemu regionowi czwarte miejsce w Polsce.

W domkach ekspozycyjnych będzie można znaleźć produkty pochodzące z całego województwa pomorskiego. Panie z kół gospodyń wiejskich, dbając o zachowanie tradycji , które przekazywane są z pokolenia na pokolenie i obyczajów  przyrządzą np.  kiszkę kaszubską (cziszka kaszubska), kotlety czy polewkę z ryb po kaszubsku, smalec  ze skwarkami podany na domowym chlebie żytnim oraz słynne  w regionie ruchanki, czyli placuszki z ciasta chlebowego lub drożdżowego. A do tego najróżniejsze przetwory:  konfitury, dżemy, syropy, soki pochodzące z ich gospodarstw.

Święto pomorskiego produktu tradycyjnego  to również możliwość ich nabycia bezpośrednio od producentów zrzeszonych w Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Członkami Sieci są restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, rolnicy, piekarnie, mleczarnie i  przetwórnie spożywcze, np. runa leśnego. Ich produkty są oznaczone logo „Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie” potwierdzającym, że żywność ma najwyższą jakość i została przygotowana z surowców pozyskanych na Pomorzu lub na podstawie tradycyjnych regionalnych receptur i metod. Takim przykładem jest piwo pomorskie  produkowane przez Pomorski Browar Tradycyjny – browar kontraktowy Browaru Gościszewo. Historia piwa w naszym regionie sięga czasów średniowiecza, czego dowodem były przywileje warzenia piw nadawane miastom na terenie Pomorza w tym okresie.

Podczas Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego  przy Pałacu Opatów w godzinach 11.00-16.00 zostanie przeprowadzony Konkurs Kulinarny o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki”. Celem konkursu jest nie tylko przybliżenie tradycji kulinarnych Pomorskiego, ale także poszukiwanie potraw i produktów, które mają związek z regionem pomorskim i mogą zostać wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. To również promocja pomorskiej kultury z jej regionalną różnorodnością i dziedzictwem lokalnych społeczności. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach:  potrawa i produkt.

Konkurs w kategorii potrawa skierowany jest do restauratorów prowadzących całoroczną działalność gastronomiczną, natomiast w kategorii na najlepszy produkt skierowany jest do producentów tradycyjnych i lokalnych produktów żywnościowych.

Więcej informacji: na portalu pomorskie.eu w zakładce Pomorskie Smaki.

Zobacz również