KSOW
Wydarzenie Tradycyjne Produkty Regionalne

Zapraszamy na XI Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego!

30.05.2017
Monika Kopiecka
Monika
Kopiecka
AUTOR
Monika Kopiecka
Monika
Kopiecka
30.05.2017

11 czerwca (niedziela) odbędzie się XI edycja Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W Gdańsku – Oliwie na terenach przylegających do Katedry Oliwskiej, na odwiedzających czekać będzie 20 stoisk z tradycyjnie produkowaną żywnością.

W godz. 9.00-17.00 wytwórcy lokalnych produktów żywności wysokiej jakości zaprezentują bogactwo kulinarne naszego regionu.

XI Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego  współfinansowane jest  ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i stanowi realizację Planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich dla Województwa Pomorskiego na lata 2016-2017.

W uliczce Biskupa Edmunda Nowickiego prowadzącej z parku do katedry staną stoiska lokalnych wytwórców, stowarzyszeń, spółdzielni i kół gospodyń wiejskich. Będzie można poznać smaki ściśle związane z regionem, wytwarzane wyłącznie w województwie pomorskim według wieloletnich, tradycyjnych metod i receptur. Święto to znakomita okazja do spróbowania specjałów z Listy Produktów Tradycyjnych, prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której wytwórcy z Pomorskiego zarejestrowali aż 175 produktów. Daje to naszemu regionowi czwarte miejsce w Polsce.

W domkach ekspozycyjnych będzie można znaleźć produkty pochodzące z całego województwa pomorskiego. Panie z kół gospodyń wiejskich, dbając o zachowanie tradycji , które przekazywane są z pokolenia na pokolenie i obyczajów  przyrządzą np.  kiszkę kaszubską (cziszka kaszubska), kotlety czy polewkę z ryb po kaszubsku, smalec  ze skwarkami podany na domowym chlebie żytnim oraz słynne  w regionie ruchanki, czyli placuszki z ciasta chlebowego lub drożdżowego. A do tego najróżniejsze przetwory:  konfitury, dżemy, syropy, soki pochodzące z ich gospodarstw.

Święto pomorskiego produktu tradycyjnego  to również możliwość ich nabycia bezpośrednio od producentów zrzeszonych w Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Członkami Sieci są restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, rolnicy, piekarnie, mleczarnie i  przetwórnie spożywcze, np. runa leśnego. Ich produkty są oznaczone logo „Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie” potwierdzającym, że żywność ma najwyższą jakość i została przygotowana z surowców pozyskanych na Pomorzu lub na podstawie tradycyjnych regionalnych receptur i metod. Takim przykładem jest piwo pomorskie  produkowane przez Pomorski Browar Tradycyjny – browar kontraktowy Browaru Gościszewo. Historia piwa w naszym regionie sięga czasów średniowiecza, czego dowodem były przywileje warzenia piw nadawane miastom na terenie Pomorza w tym okresie.

Podczas Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego  przy Pałacu Opatów w godzinach 11.00-16.00 zostanie przeprowadzony Konkurs Kulinarny o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki”. Celem konkursu jest nie tylko przybliżenie tradycji kulinarnych Pomorskiego, ale także poszukiwanie potraw i produktów, które mają związek z regionem pomorskim i mogą zostać wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. To również promocja pomorskiej kultury z jej regionalną różnorodnością i dziedzictwem lokalnych społeczności. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach:  potrawa i produkt.

Konkurs w kategorii potrawa skierowany jest do restauratorów prowadzących całoroczną działalność gastronomiczną, natomiast w kategorii na najlepszy produkt skierowany jest do producentów tradycyjnych i lokalnych produktów żywnościowych.

Więcej informacji: na portalu pomorskie.eu w zakładce Pomorskie Smaki.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich pod numerem telefonu
58 32 68 650 lub adresem e-mail dprow@pomorskie.eu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-810 Gdańsk