KSOW
Wydarzenie kulturalne - Smaki i produkty lokalne Ziemi Człuchowskiej

Smaki i produkty lokalne Ziemi Człuchowskiej

24.08.2017
Monika Kopiecka
Monika
Kopiecka
AUTOR
Monika Kopiecka
Monika
Kopiecka
24.08.2017

Przysmaki kuchni Ziemi Człuchowskiej, lokalni rękodzielnicy oraz konkurs kulinarny to tylko niektóre atrakcje na wydarzeniu kulturalnym pn. „Smaki i produkty lokalne Ziemi Człuchowskiej", które odbyło się 20 sierpnia 2017 r. na Rynku Miejskim w Człuchowie.

Projekt, którego organizatorem było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemi Człuchowskiej, jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Targi produktów lokalnych i potraw regionalnych były doskonałą okazją do propagowania rękodzieła lokalnego, kuchni regionalnej oraz kultury tradycyjnej, która odgrywa ważną funkcję w kształtowaniu poczucia tożsamości regionalnej. Ideą organizacji wydarzenia była również możliwość spotkania się ludzi, których łączy pasja tworzenia, wspólnego gotowania i krzewienia regionalnej sztuki kulinarnej. Podczas wydarzenia prezentowane były zarówno stoiska z rękodziełem takim jak: rzeźba, wyroby z drewna, garncarstwo, biżuteria, malarstwo, haft, ozdoby z wikliny i witek brzozowych, a także z produktami spożywczymi, m.in. miodami i wyrobami pszczelarskimi. Nie zabrakło również kowala, który swoją obecnością uświetnił wydarzenie poprzez zaprezentowanie „na żywo” swojej pracy. W trakcie imprezy czas umilały występy muzyczne lokalnych zespołów.

W ramach wydarzenia odbyły się trzy warsztaty rękodzielnicze. Podczas pierwszego, osoby zainteresowane mogły poznać pracę garncarza i własnoręcznie ulepić dla siebie naczynie z gliny. W wyniku czego powstały bardzo ładne wazony, dzbany, czy puchary. Podczas kolejnego warsztatu, możliwe było stworzenie własnego witrażu poprzez malowanie różnego rodzaju wzorów na szkle. Ostatni warsztat przybliżył odwiedzającym tajniki zdobienia i dekorowania oraz tworzenia pięknych ozdób z drewna. Wszystkie warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony nie tylko dzieci i młodzieży, ale również dorosłych, którzy pomagali swoim pociechom stworzyć ich małe dzieła sztuki.

Oprócz zajęć z rękodzieła, możliwe było wzięcie udziału w warsztatach kulinarnych prowadzonych „pod okiem” lokalnych szefów kuchni. Chętne dzieci wraz z rodzicami mogły wspólnie ulepić pierogi z wybranym przez siebie nadzieniem oraz dodatkami, a następnie ugotować i skosztować własnoręcznie wykonanych dań. Powstały jagodowe pierogi z sosem waniliowym, pierogi wypełnione twarogiem z klarowanym masłem, z dziczyzną okraszane zasmażką staropolską oraz nadziewane kaszą z borowikami i kurkami.

Ciekawym punktem w programie wydarzenia był konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich z powiatu człuchowskiego. Każdy zespół miał do przygotowania po trzy potrawy: przystawkę, danie główne i deser. Wszystkie potrawy wyglądały smakowicie. Komisja konkursowa, składająca się z trzech szefów kuchni lokalnych restauracji, miała bardzo trudne zadanie. Ostatecznie, wygrało Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Gronowa, które zaserwowało galaretę wieprzową, tzw. zimne nóżki na przystawkę, jako danie główne: potrawę pn. parzybroda oraz na deser – sernik z musem malinowym. Drugie miejsce zajęły przedstawicielki KGW z Olszanowa, które przygotowały jako przystawkę wędzonego węgorza, danie główne: kaczkę faszerowaną oraz deser: mini torciki. Natomiast trzecie miejsce zajęło KGW z Nadziejewa, które zaprezentowało swój kunszt kulinarny poprzez podanie na przystawkę piersi z kaczki z glazurowanymi śliwkami i czekoladą, daniem głównym była zupa czernina, a deserem było tzw. „coś na słodko”.

Wszystkim uczestnikom zmagań kulinarnych  gratulujemy!

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich pod numerem telefonu
58 32 68 650 lub adresem e-mail dprow@pomorskie.eu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-810 Gdańsk