KSOW
Na wsi najlepiej - Banner

Sukces pomorskich projektów

Dobre jedzenie, piękna przyroda, cisza i spokój – za to kochamy polską wieś. W sierpniu w Warszawie poznaliśmy laureatów konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej", którego pomysłodawcą jest Polska Organizacja Turystyczna. Wśród laureatów znalazły się dwa projekty z województwa pomorskiego: Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady" oraz Gospodarstwo agroturystyczne „Ola".

W I edycji konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” udział wzięło aż 115 podmiotów funkcjonujących na terenach wiejskich. – Zgłoszenia do konkursu były na bardzo wysokim poziomie. To pokazuje, że oferta polskiej wsi jest coraz bardziej profesjonalna i kompleksowa – mówi Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Do konkursu mogli zgłaszać się: właściciele gospodarstw, podmioty prowadzące działalność turystyczną na terenach wiejskich, lokalne organizacje turystyczne, instytucje administracji samorządowej, lokalne grupy działania (LGD), organizacje i stowarzyszenia turystyczne, a także firmy z branży turystycznej. Każdy mógł startować w jednej z czterech kategorii związanych z wypoczynkiem u rolnika, z wypoczynkiem na wsi, z kompleksową ofertą uatrakcyjniającą pobyt na obszarach wiejskich lub ze szlakami kulinarnymi.

– Polska wieś stanowi jeden z niewielu w Europie przykładów zachowania tradycyjnego krajobrazu kulturowego, autentycznego ludowego folkloru, zwyczajów i obyczajów utrwalonych i przekazywanych z pokolenia na pokolenia – mówi Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodaje, że konkurs jest jednym z elementów kampanii „Odpoczywaj na wsi”, realizowanej przez Konsorcjum Turystyki Wiejskiej, które działa przy Polskiej Organizacji Turystycznej i współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki.

Kapituła oceniła 115 zgłoszeń, które wpłynęły na konkurs. Spośród nich wybrała 12 dobrych praktyk – laureatów konkursu. Wśród nich znalazły się dwa projekty. Pierwszy z nich to „Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady„. To certyfikowane ekologiczne gospodarstwo, w którym uprawiane jest pierwsze i największe pole lawendy na Pomorzu, a także jedno z największych w Polsce. Hodowanych jest tu ponad 20 różnych odmian lawendy, różniących się kolorem kwiatów i liści. Drugi nagrodzony projekt to Agroturystyka „Ola” prowadzona przez rodzinę Zacharewiczów we wsi Słajszewo. Oczarowuje wiejską atmosferą, przyciąga turystów zapachem prawdziwego chleba i wiejskiej atmosfery. Miejsce odwiedzają zazwyczaj rodziny z dziećmi. Można tu wpaść w rytm pracy prawdziwego gospodarstwa rolnego.

Poznaj laureatów konkursu „Na wsi najlepiej”:

Kategoria – Wypoczynek u rolnika:

 1. miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczne Ziołowy Dzbanek
 2. miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczna Ola 
 3. miejsce – Ekoturystyka Pod Srebrną Górą 

Kategoria – Wypoczynek na wsi:

 1. miejsce – Agroturystyka Malowane 
 2. miejsce – Agroturystyka Polesie 
 3. miejsce – Villa Greta 

Kategoria – Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej:

 1. miejsce – Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady 
 2. miejsce – Sielsko i anielsko w Górach Świętokrzyskich
 3. miejsce – Zagroda Młynarska w Uniejowie

Kategoria – Oferta szlaków kulinarnych na terenach wiejskich:

 1. miejsce – szlak kulinarny „Świętokrzyska Kuźnia Smaków” 
 2. miejsce – szlak kulinarny „Podkarpackie Smaki” 
 3. miejsce – szlak kulinarny „Kaliskie Smaki”

Konkurs jest elementem operacji pn. „Identyfikacja, upowszechnianie i promocja dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich”, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich pod numerem telefonu
58 32 68 650 lub adresem e-mail dprow@pomorskie.eu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-810 Gdańsk