KSOW
Pomorskie Smaki na Jarmarku św. Dominika

Pomorskie Smaki docenione na Jarmarku św. Dominika

FOT. FACEBOOK.COM/POMORSKIE
12.08.2020
Monika Kopiecka
Monika
Kopiecka
AUTOR
Monika Kopiecka
Monika
Kopiecka
12.08.2020

W tym roku nagroda Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2020 została przyznana w dwóch kategoriach – Dobry Smak i Dobry Pomysł. W pierwszej kategorii nagrodę otrzymała restauracja Kafëbë z Gdańska. Najlepszym pomysłem natomiast okazało się stoisko z domkami dla dzikich owadów. Komisja przyznała również wyróżnienia.

Zwycięzców wybrało jury, złożone z przedstawicieli mediów, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Miasta Gdańska, Rady Miasta Gdańska oraz organizatora Jarmarku – Międzynarodowych Targów Gdańskich.

W kategorii Dobry Smak Grand Prix otrzymała restauracja Kafëbë za szeroki wybór dań wykonanych z produktów tradycyjnych Pomorza w niekonwencjonalnym podaniu. Restauracja serwuje m.in. bułę ze śledziem, pajdę ze smalcem z fasoli czy bułkę z gęsiną.

Pod uwagę brano m.in. walory smakowe, oryginalną recepturę, atrakcyjne opakowanie i oraz atrakcyjność w kategoriach handlowych.  Komisja oceniła również atrakcyjność ekspozycji i wystroju stoiska oraz profesjonalizm w obsłudze klientów. Stoisko Kafëbë znajduje się na Ołowiance (obok Polskiej Filharmonii Bałtyckiej) w strefie Pomorskie Smaki.

W kategorii – Dobry Pomysł – komisja oceniała przede wszystkim innowacyjność, wysoki poziom wykonania, dobre wzornictwo, oraz walory użytkowe i artystyczne. Nagrodę przyznano firmie Redpoint Monika Rajchert z Gdańska za ich stoisko z domkami dla dzikich owadów.

W kategorii Dobry Smak komisja Jarmarku przyznała aż dwa wyróżnienia. Jedno z nich otrzymało kolejne stoisko w ramach strefy Pomorskich Smaków. Bekon z Więckowic został doceniony za długo dojrzewającą wędzonkę wołową z Kociewia.

 

Tegoroczny 760. Jarmark św. Dominika trwa do 16 sierpnia.

Miłośników kulinarnych przysmaków, wielbicieli sztuki i rękodzieła oraz amatorów podróżowania i odkrywania nowych miejsc zapraszamy do odwiedzenia strefy Pomorskie Smaki w godzinach 10.00 – 18.00.

Organizatorem wydarzenia „Pomorskie Smaki” jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Źródło: www.pomorskie.eu

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich pod numerem telefonu
58 32 68 650 lub adresem e-mail dprow@pomorskie.eu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-810 Gdańsk