KSOW
Stoisko Pomorskich Smaków na Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku

Miody, oleje i mistrzowie kuchni. Takie były Pomorskie Smaki

Tegoroczna edycja Pomorskich Smaków na Jarmarku Św. Dominika obfitowała w bogactwo miodów i olejów z terenu województwa pomorskiego.

W dniach 24-25 lipca 2021 r. na stoiskach Pomorskich Smaków na Uliczce Pomorskiej przy ul. Szerokiej w Gdańsku odbył się kiermasz, na którym można było poznać ofertę regionalnych pasiek oraz pomorskich rolników.

Pomorskie Smaki to nie tylko promocja regionalnego rolnictwa, ale także popularyzacja spożywania miodu, produktów pszczelich i olejów roślinnych. Chcieliśmy także przybliżyć zalety z ich stosowania czy to w kuchni czy jako naturalne kosmetyki – mówi Justyna Durzyńska dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP.

Dzień miodów

Pierwszego dnia miłośnicy słodkości, ale i zdrowej żywności, mogli skosztować i nabyć różne rodzaje miodów z gospodarstw pszczelarskich, których produkcja odbywa się metodami tradycyjnymi. Poza znanymi, na co dzień miodami, takimi jak np.: wielokwiatowe, lipowe, akacjowe, można było kupić także te, które są wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wśród nich są np. miód leśny z Biernatki, miód kaszubski oraz miód pszczółkowski. Nie zabrakło też wyjątkowego miodu z kwiatu mniszka lekarskiego, czyli popularnego mleczu, który polecany jest przy zaburzeniach trawienia, skurczach żołądka i jelit, chorobach wątroby i dróg żółciowych oraz przy niedokrwistości i schorzeniach reumatycznych.

Dzień  oleju na zimno

Drugi dzień był okazją do zasmakowania i zakupu olejów, z nasion pochodzących głównie z certyfikowanych upraw ekologicznych z województwa pomorskiego, takich jak: lniany, rzepakowy, konopny i rydzowy. Ten ostatni jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, przeciwnowotworowe antyoksydanty oraz witaminę E. Obniża też poziom cholesterolu oraz łagodzi stany zapalne.

Ogromnie cieszy nas, że pomorscy rolnicy wzięli udział w przygotowanej przez Samorząd Województwa strefie Pomorskich Smaków. Nasze stoiska cieszyły się popularnością z uwagi przede wszystkim na jakość oferowanych produktów. Warto wspomnieć, że organizacja wydarzenia była możliwa dzięki wsparciu z funduszy unijnych – dodaje Durzyńska.

Atrakcje podczas święta Pomorskich Smaków – Mistrzowie kuchni

W trakcie dwóch dni Pomorskich Smaków na Jarmarku Św. Dominika zostały przygotowane atrakcje w formie pokazów kulinarnych w wykonaniu znanych kucharzy.

W sobotę Pascal Brodnicki – znany kucharz i bloger kulinarny przygotował deser na bazie truskawki kaszubskiej i miodu z glomzą kociewską (białym serem) oraz kwiatów zebranych na żuławskich łąkach. Do swojego deseru wykorzystał Miód Leśny z Biernatki i Miód Pszczółkowski.

W niedzielę Piotr Lisakowski – uczestnik programu „Top Chef Polska” przygotował śledzie w olejach: lnianym, rydzowym i rzepakowym oraz przekazał cenne wskazówki z czym serwować poszczególne oleje.

Dużym zainteresowaniem cieszył się przygotowany przez Pomorskie Parki Krajobrazowe program edukacyjny. Pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i Ośrodka Edukacji Ekologicznej inspirowali do „mikrodziałań” na rzecz bioróżnorodności oraz opowiadali o tym dlaczego giną zapylacze i jak można im pomóc. Zainteresowane tematyką osoby mogły dowiedzieć się jak stworzyć kwietne łąki czy zbudować domek dla owadów. Wdzydzki Park Krajobrazowy zaprezentował kłodę bartną i historię tradycyjnego bartnictwa, która wpisuje się w nurt naturalnego pszczelarstwa a także ochrony pszczół oraz innych owadów zapylających.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich pod numerem telefonu
58 32 68 650 lub adresem e-mail dprow@pomorskie.eu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-810 Gdańsk