KSOW
Wieńce Dożynkowe

To już czas. Ruszają zgłoszenia do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

09.08.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
09.08.2021

Wieńce dożynkowe mogą być wykonane z kwiatów, zbóż czy dowolnych płodów rolnych. Zgłoszenia można nadsyłać do 13 września 2021. A który okaże się najpiękniejszy, przekonamy się 18 września podczas Dożynek Wojewódzkich w Pelplinie.

Dla twórców najpiękniejszych wieńców przewidziane są nagrody finansowe.

Dożynkowe wieńce 

Przygotowywanie wieńców dożynkowych to wielowiekowy zwyczaj. – Zawsze na zakończenie sezonu żniw rolnicy przygotowywali wieńce dożynkowe, jako podziękowanie za udane zbiory i dobre plony – mówi wicemarszałek Józef Sarnowski. Wieńce były robione z kłosów, owoców czy z wszelkich roślin. – Ich wygląd miał być nie tylko podziękowaniem, ale i prośbą o urodzaj w następnym roku – dodaje Sarnowski. Od kilkunastu lat pomorską tradycją jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który organizowany jest podczas Dożynek Wojewódzkich. Nie inaczej będzie w 2021 r.

Wygra najlepszy

W tym roku konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zostanie rozstrzygnięty podczas Dożynek Wojewódzkich w Pelplinie. Odbędą się one 18 września. Każdego roku specjalna komisja ocenia kilkadziesiąt wieńców. W 2019 do zaprezentowano aż 45 dzieł.  – W zeszłym roku nie udało się zorganizować konkursu. Dlatego tym bardziej zachęcam do uczestnictwa. Mam nadzieję, że uczestników będzie jeszcze więcej niż dwa lata temu – zaprasza marszałek Sarnowski. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody finansowe. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 2000 zł, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Informacje praktyczne

Przed przygotowaniem wieńca warto zapoznać się z regulaminem konkursu. Mogą w nim wystartować zarówno osoby prywatne, jak i sołectwa, parafie czy koła gospodyń wiejskich. Najważniejsze pytanie to jak powinien wyglądać wieniec? Powinien mieć formę korony. – Ograniczeniem tak naprawdę jest wyobraźnia twórców. Ale trzeba jednak pamiętać, że do jego wykonania mogą być użyte tylko i wyłącznie płody rolne. Nie można stosować plastiku czy sztucznych kwiatów – wyjaśnia Sarnowski. Zgłoszenia należy przesłać do 13 września 2021 r. – Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie. To ważne wydarzenie, które pokazuje nasze tradycje. To również doskonała okazja do prezentacji dziedzictwa kulturowego pomorskiej wsi – dodaje marszałek Sarnowski.

Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich pod numerem telefonu
58 32 68 650 lub adresem e-mail dprow@pomorskie.eu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-810 Gdańsk