KSOW
Ruszyły zgłoszenia do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Ruszyły zgłoszenia do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Każdego roku podczas Dożynek Wojewódzkich organizowany jest konkurs na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy. Wieńce dożynkowe mogą być wykonane z kwiatów, zbóż lub innych płodów rolnych. Zgłoszenia można nadsyłać do 12 września 2022 r., a który okaże się najpiękniejszy dowiemy się 18 września 2022 r. podczas wydarzenia Pomorskie Święto Plonów – Dożynki Wojewódzkie w Debrznie.

Przygotowywanie wieńców dożynkowych to staropolska tradycja. – Zawsze na zakończenie sezonu żniw rolnicy przygotowywali wieńce dożynkowe, jako podziękowanie za udane zbiory i dobre plony – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Wieńce były robione z kłosów, owoców czy z wszelkich roślin. – Ich wygląd miał być nie tylko podziękowaniem, ale i prośbą o urodzaj w następnym roku – dodaje.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy organizowany jest przez Województwo Pomorskie już od kilkunastu lat. Ocena wieńców oraz rozstrzygnięcie konkursu odbywa się zawsze podczas Dożynek Województwa Pomorskiego, które w 2022 r. odbędą się w Debrznie pod hasłem „Pomorskie Święto Plonów – Dożynki Wojewódzkie”. Konkurs ma na celu nie tylko promocję dziedzictwa kulturowego pomorskiej wsi, ale także aktywizację mieszkańców naszego regionu i zachęcenie do podejmowania działań służących zachowaniu lokalnych tradycji.

Prace zgłoszone do konkursu muszą być wykonane z naturalnych materiałów. – To mogą być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Nie wolno stosować plastiku, styropianu czy sztucznych kwiatów – mówi Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP. – Będziemy zwracać uwagę na zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów i walory estetyczne – dodaje Pałkowski.

Dla zwycięzców przewidziane są nagrody finansowe i wyróżnienia.

Termin zgłoszeń upływa 12 września 2022 r. Aplikacje można składać osobiście, pocztą tradycyjną lub drogę elektroniczną do Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Do pobrania:

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich pod numerem telefonu
58 32 68 650 lub adresem e-mail dprow@pomorskie.eu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-810 Gdańsk