KONKURS
Ogłaszamy konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy województwa pomorskiego 2023

Ogłaszamy konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy województwa pomorskiego 2023

Coroczny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy organizowanym przez samorząd województwa pomorskiego, to długoletnia tradycja. Nie inaczej będzie w 2023 r. Można już nadsyłać zgłoszenia do konkursu. A o tym, który wieniec okaże się najpiękniejszy dowiemy się 10 września 2023 r. podczas drugiego dnia Święta Plonów – Dożynek Wojewódzkich w Szemudzie. Termin zgłoszeń upływa 4 września 2023 r.

Od kilkunastu lat pomorską tradycją jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który organizowany jest podczas Dożynek Wojewódzkich. Startują w nim rolnicy z całego województwa. Konkurs ma na celu promocję pomorskiej wsi i prezentowanie jej unikalnego dziedzictwa kulturowego. Tegorocznych zwycięzców poznamy drugiego dnia Święta Plonów, które w tym roku odbędzie się w Szemudzie.

Ruszyły zgłoszenia

Przed wysłaniem zgłoszenia warto zapoznać się z regulaminem konkursu. Opisane są tam np. materiały, z którym mogą być zrobione wieńce.

– Prace zgłoszone do konkursu muszą być wykonane z materiałów naturalnych. To mogą być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Nie wolno stosować plastiku, styropianu czy sztucznych kwiatów –  mówi Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Wieniec nie może także obrażać uczuć religijnych czy gloryfikować przemocy. Przedstawione kompozycje oceniać będzie specjalnie powołana przez marszałka województwa komisja.

– Będziemy zwracać uwagę na zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów i walory estetyczne – dodaje Pałkowski.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 3 tys. zł, za drugie miejsce przyznana zostanie nagroda w wysokości 2 tys. zł., a za trzeci stopień podium 1500 zł. Przewidziano również trzy wyróżnienia po 500 zł.

Informacje praktyczne

Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Termin zgłoszeń upływa 4 września 2023 r. Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Do pobrania
Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich pod numerem telefonu
58 32 68 650 lub adresem e-mail dprow@pomorskie.eu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-810 Gdańsk