Umowy na ponad 327 tys. zł w ramach KSOW zostały podpisane 12 lipca 2024 r. przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, wicemarszałka Marcina Skwierawskiego oraz partnerów realizujących projekty.
Działamy dla obszarów wiejskich
Konkursy zostały rozpisane w siedmiu obszarach szczególnie ważnych z perspektywy mieszkańców wsi. Zmiany w podejściu do zdrowego odżywienia, ograniczania strat żywności, ekologicznego oraz ekonomicznego korzystania z zasobów i wdrażania nowych technologii są potrzebne społeczności wiejskiej. Dlatego tak ważne jest edukacja i promocja w tym zakresie.
Na realizację jakich projektów zostały podpisane dokumenty?
Jest 20 projektów
Podpisane 12 lipca 2024 r. umowy dotyczą 20 projektów, które będą realizowane na terenie całego województwa.
Jednym z projektów realizowanych w ramach konkursu „Dobre praktyki w branży rolniczej” będzie promocja na targach turystycznych Szlaku Pomorskiej Truskawki, który został stworzony przez producentów z gmin Chmielno, Sierakowice oraz Stężyca. Zorganizowane będą także wizyty studyjne na targi maszyn rolniczych.
W konkursie „Usługi cyfrowe w rolnictwie” pozytywną ocenę otrzymał projekt Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, w ramach którego zostanie zorganizowane szkolenie z wykorzystania technologii cyfrowych oraz map aplikacyjnych w nawożeniu i zasiewie upraw.
Najwięcej projektów będzie realizowanych w konkursie dotyczącym edukacji prozdrowotnej dzieci i młodzieży. Chodzi np. o promowanie zdrowego trybu życia, zbilansowanego odżywiania, a także aktywności fizycznej.
Kolejny konkurs dotyczy efektywnego zarządzania odpadami. To projekty realizujące tzw. podejście zero waste. Chodzi tu m.in. o edukację w zakresie kompostowania, zmniejszania stosowania chemii w pracach porządkowych czy tworzenia nieszkodliwych dla środowiska produktów kosmetycznych.
W ramach konkursu „Transformacja energetyczna na obszarach wiejskich” wybrany został projekt skierowany bezpośrednio do pracowników i członków lokalnych grup działania z województwa pomorskiego, w celu poszerzenia ich wiedzy z zakresu tworzenia spółdzielni energetycznych oraz projektowania systemów bateryjnych w magazynach energii. Wszystko po to, by mogli oni prowadzić szkolenia z tego zakresu dla lokalnych społeczności.