KSOW
„Plon, niesiemy plon w gospodarza dom…” – Zapraszamy na Dożynki Województwa Pomorskiego !

„Plon, niesiemy plon w gospodarza dom…” – Zapraszamy na Dożynki Województwa Pomorskiego !

Wydarzenie realizowane w ramach operacji pn."Organizacja Dożynek Gminnych, Powiatowych i Wojewódzkich" organizowane jest w 16 września 2018 r. w Parszczycach.

Dożynki, zwane niegdyś wyżynkamiobrzynkamiwieńcowym, okrężnym w dalszym ciągu mają jeden, wspólny mianownik: świętowanie i podziękowanie za zebrane plony.

Gorąco zapraszamy do włączenia się w najważniejsze dla rolników święto, ale także dla nas wszystkich, którzy z płodów rolnych korzystamy.

W tym roku świętujemy, w nadmorskiej gminie Krokowa, na placu w miejscowości Parszczyce. Tradycyjnie rozpoczniemy przemarszem barwnego korowodu dożynkowego, którego najważniejszym elementem będą wieńce dożynkowe, zgłoszone do konkursów na najpiękniejszy wieniec gminny, powiatowy i wojewódzki.

Masza Święta będzie celebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Metropolity Sławoja Leszka Głódzia.

Nie zabraknie dzielenia się chlebem dożynkowym i degustacji lokalnych potraw przygotowanych specjalnie na tą okazję. Ponadto zostaną wybrane i nagrodzone najpiękniejsze wieńce przygotowane przez rolników z województwa pomorskiego. Wręczone zostaną także nagrody dla gospodarzy najpiękniejszej zagrody i wsi na terenie gminy Krokowa i Powiatu Puckiego w konkursie Piękna Wieś.

Oprócz ceremoniału dożynkowego na scenie będzie można obejrzeć występy zespołów regionalnych, w tym także gości z małopolskiej gminy Czorsztyn. Podczas dożynek będzie można spotkać się z przedstawicielami instytucji rolniczych (KRUS, KOWR, ARIMR), których stoiska będą obecne na placu. Kolorytu wydarzeniu dodadzą liczne stoiska kulinarne, regionalne, twórców, przedstawicieli kół gospodyń wiejskich, pszczelarzy, zrzeszeń kaszubsko-pomorskich i artystów z całego województwa pomorskiego. Na odwiedzających oprócz stoisk czekają ciekawostki ze świata motoryzacji, dla których gratką będzie strefa zabytkowych traktorów, dla dzieci przygotowaliśmy wiele bezpłatnych atrakcji od dmuchańców, fotobudki przez grę o sortowaniu śmieci na niesamowitych eksperymentach z ekipą szalonych naukowców kończąc. Swoją miejsce na terenie dożynek będzie mieć także specjalna strefa w ramach akcji „Pomorskie dla zdrowia”, gdzie będzie można spotkać specjalistów i konsultantów medycznych, wykonać kilka podstawowych badań.  Wieczorem zapraszamy na zabawę i pokaz teatru ognia.

do pobrania – program dożynek 

Zgłoszenia do konkursów na wieńce dożynkowe można dokonać do 11 września:

  • w konkursie gminnym, osobiście w siedzibie Krokowskiego Centrum Kultury w Krokowej, ul. Żarnowiecka 29, telefonicznie 58 675 41 39 lub 691 447 000 lub na adres e-mail pracownik@kck.krokowa.pl;
  • w konkursie powiatowym, osobiście w sekretariacie Starostwa Powiatowego w Pucku ul. Orzeszkowa 5, listownie na adres korespondencyjny Starostwo Powiatowe w Pucku ul. Orzeszkowa 5 84 -100 Puck, faxem po nr. 58 673 41 91  lub elektronicznie na adres email: k.miller@starostwo.puck.pl;
  • osobiście w sekretariacie Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego ul. Augustyńskiego 2, 80-811 Gdańsk, pok. 100;  listownie na adres korespondencyjny Departament Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk, faxem pod nr. (58) 32 68 663  lub elektronicznie na adres email:  m.polak@pomorskie.eu .
Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich pod numerem telefonu
58 32 68 650 lub adresem e-mail dprow@pomorskie.eu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-810 Gdańsk