WYDARZENIE
„Na Św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” – zapraszamy do Swołowa!

„Na Św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” - zapraszamy do Swołowa!

Warsztaty i pokazy kulinarne oraz degustacja gęsiny w najróżniejszych odsłonach to główna atrakcja dla odwiedzających Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w dniach 11-13 listopada 2022 r. W programie także - targ produktów wiejskich, jarmark rękodzieła, występy zespołów regionalnych oraz możliwość zwiedzania zabytkowych obiektów na terenie skansenu w Swołowie.

„Na Św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” to organizowane już od kilkunastu lat wydarzenie nawiązujące do tradycji spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Jest to świetna okazja do popularyzowania wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości produktów z gęsi oraz innych potraw i produktów tradycyjnych. Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją.

Gęsina w Swołowie, to również okazja do nabycia wyrobów z tego mięsa podczas targu produktów wiejskich. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi wyrobami z gęsi – koła gospodyń wiejskich, pasjonaci kulinarni, przetwórcy, rolnicy oraz gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy i restauratorzy.

Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję spróbować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych: gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, wędzone, faszerowane, półgęski wędzone na zimno, galarety, gulasze i potrawki, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie, np. czernina, brukwianka, żurek; wędliny, podroby oraz wiele gęsich wariacji kulinarnych.

W programie imprezy będą również pokazy i warsztaty w muzealnych obiektach, prezentujące dawne jesienne zajęcia gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie w muzeum.

Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada z muzyką na żywo, występują zespoły folklorystyczne z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce.

Bilet wstępu na imprezę, upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach. Bilety można kupić online na stronie www.kupbilecik.pl.

Wszystkich, którzy lubią świętować i są ciekawi tradycji, zapraszamy na pomorską Gęsinę do Swołowa. Kultywowanie i podtrzymywanie pięknych tradycji Pomorza, to najlepsza forma nauki o historii regionu, a poprzez to również patriotyzmu. A w takim wydaniu, to również gwarancja dobrze spędzonego czasu.

Impreza „Na Św. Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina” to atrakcyjna alternatywa wspólnego świętowania rocznicy Odzyskania Niepodległości w pięknej pomorskiej wsi Swołowo – stolicy „Krainy w Kratę”.

____________________________

MIEJSCE WYDARZENIA:

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Swołowo 15, 76-206 Słupsk

Tel. kontaktowy:

Dawid Gonciarz – 691 453 943, Anna Uszyńska – 608 142 690, Joanna Gołofit – 785 993 597

Szczegóły na stronie muzeum:

https://muzeum.swolowo.pl/aktualnosci/na-sw-marcina-najlepsza-pomorska-gesina/

oraz w wydarzeniu na FB

https://fb.me/e/36nOIeRjb

 

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich pod numerem telefonu
58 32 68 650 lub adresem e-mail dprow@pomorskie.eu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-810 Gdańsk